‘Kudüs’e Mektup’ göndermişlerdi şimdi Kudüs’e gidiyorlar

Tarih: 7 Mayıs, 2018
a a a

Arşiv Niteliğindedir

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, Ocak ayında lise öğrencileri arasında “Kudüs’e Mektup Yarışması” düzenlemişti. İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleşen ödüllü yarışmaya yaklaşık 2 bin öğrenci mektup gönderdi. 2018 yılı başında Kudüs adına yaşananlara karşı duyarlılık oluşturmak amacıyla düzenlenen yarışmanın ödül töreni Kocaeli 10. Kitap Fuarı Kılavuz Gençlik Sahnesinde gerçekleşti. Ödül törenine Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanı Ali Bilgi, Gençlik Eğitimi Şube Müdürü Kemal Ceylan, Akademi Lise idarecileri, ödül alan öğrencilerin velileri, öğretmenleri ve arkadaşları katılım gösterdi. Yarışmada ilk 20’ye giren öğrenciler, Büyükşehir Belediyesi tarafından Kudüs veya Balkan Ülkeleri seyahati ile ödüllendirilecek.

KUDÜS İMAN MESELESİDİR
Ödül töreninde konuşan yarışmacı Fırat Zeren, “Buradan tüm kardeşlerime sesleniyorum. Çok iyi anlaşılmalıdır ki Kudüs bir iman meselesidir” dedi. Yarışmada ikinci olan öğrencisi Fırat Zeren’i öğretmeni Nurullah Faydalı yalnız bırakmadı. Fırat Zeren ödülünü Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanı Ali Bilgi’nin elinden aldı.

KUDÜS BİZİM İKİNCİ EVİMİZ
Ödül töreninde konuşan yarışmacı Samet Kılıç, “Mektubumu yazmadan önce bize verilen kitapları çok iyi analiz ettim. Buradan da anladım ki bir Müslüman evladı olarak Kudüs bizim ikinci evimizdir” dedi. Ödül töreninde Samet Kılıç’ın öğretmeni Gözde Kaya öğrencisini yalnız bırakmadı.

KUDÜS’E GİTMEK NASİP OLDU
Ödül töreninde konuşan yarışmacı Nisanur Aydın, “Kudüs’ü yani Mescid-i Aksa’yı bir araştıralım. Gitmek herkese nasip olmuyor ama niyet önemli. Benim niyetim halisti mektubumu yazdım ve oraya gitmek nasip oldu. İnşallah gidip Mescid-i Aksa’yı gözlerimle göreceğim” dedi. Ödül töreni sırasında Nisanur Aydın’ın öğretmeni Adnan Lale öğrencisini yalnız bırakmadı.

ÖDÜLLER DAĞITILDI
Yarışmada ilk 20’ye giren öğrenciler, Büyükşehir Belediyesi tarafından Kudüs ve ya Balkan ülkeleri seyahati ile ödüllendirilecek. Ayrıca birinci olan Samet Kılıç’a bin TL, ikinci olan Fırat Zeren’e 500 TL, üçüncü olan Nisanur Aydın’a 250 TL hediye çeki takdim edildi. Bunun yanı sıra dördüncü ve beşinci olan öğrencilere 1000, altı ve yedinci olan öğrenciler 500, sekiz, dokuz ve onuncu olan öğrenciler de 250 TL hediye çeki takdim edildi. 11 ve 20. sırada olan tüm öğrencilere de 200 TL’lik mansiyon ödülü hediye edildi.

Yarışmaya Dereceye Giren Öğrenciler;
1- Samet Kılıç
2- Fırat Zeren
3- Nisanur Aydın
4- Mücahit Abdülaziz Özdemir
5- Fatmanur Aydın
6- Dıljin Ada
7- Zeynep Merve Türkoğlu
8- Elif Göksu
9- Rabia Yüksel
10- Büşra Türkaslan
11- Elif Çakmakçı
12- Maşide Gökbayrak
13- Zeynep Yaren Tuncer
14- Ayşe Yentür
15- Sümeyye Yüksel
16- Şeymanur Gökçe
17- Yeliz Yıldırım
18- Funda Güneş
19- Elif Deniz
20- Beydi Nur Atalar