Kocaeli’deki tüm öğrencilere psikososyal destek ve sınav rehberliği

Tarih: 10 Haziran, 2020
a a a

Arşiv Niteliğindedir

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Koronavirüs salgınıyla beraber birçok yenilik yaparak vatandaşlara en üst düzeyde destek olmaya devam ediyor. Ödüllü gençlik projesi Kılavuz Gençlik Modeli ise gençler için yaptığı çalışmalarla ön plana çıkıyor. Son olarak Kılavuz Gençlik yazılım geliştirme birimi YKS (AYT-TYT) ve LGS’ye hazırlanan gençler için “Ara’da Bir Görüşelim” uygulaması geliştirdi. Uygulamayla gençlere online olarak psikososyal destek verilmesi amaçlanıyor.

BİRÇOK AVANTAJ SAĞLAYACAK
Okullarda yüz yüze eğitime ara verildiği andan itibaren çalışmalarını dijital alanda sürdüren Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı “Ara’da Bir Görüşelim” uygulamasıyla gençlerin sınav kaygısını azaltmayı amaçlıyor. Öğrenciler psikososyal yönden desteklenirken özelikle sınavlarla ilgili oluşabilecek soru işaretlerinin minimum seviye çekilmesi hedefleniyor. Çalışmalar kapsamında Mart ayından bu yana vaktinin büyük kısmını evde geçiren ve sınavlara hazırlanan gençlere psikososyal destekler sağlanacak. Planlamayla gençlerin pandemi döneminde kaybettiği motivasyonun geri kazandırılması hedefleniyor.

UYUM, MOTİVASYON VE HEDEF BELİRLEME
Koronavirüs salgını sebebiyle online eğitimde daha pratik bir yol izleyen Kılavuz Gençlik Yazılım Geliştirme birimi “Ara’da Bir Görüşelim” yazılımını geliştirdi. Uygulama sayesinde özelikle Haziran ayı içerisinde yapılacak olan YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) ve LGS (Liselere Geçiş Sistemi) sınavları hazırlık aşamasında bulunan gençlere uyum, motivasyon ve hedef belirleme gibi konularda destek verilecek. Bununla beraber Kılavuz Gençlik PDR merkezlerinde görevli rehberlik öğretmenleri tarafından grup ve bireysel olarak verilen rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri, sınav sürecinde Kocaeli genelindeki tüm gençlere verilecek. PDR çalışmaları kapsamında başlıca diğer konular ise sınav kaygısın azaltma, stresle baş etme, sağlıklı yaşam, psikososyal destek programları olacak. Bu sayede öğrencilerin sınavlarda adaptasyon problemi yaşamaması hedefleniyor.

UYGULAMANIN KULLANIMI VE BAŞVURU ŞARTLARI
Kocaeli genelinde sınavlara hazırlanan gençleri yalnız bırakmamakla beraber geliştirilen uygulamayla sınav stresinin de azaltılması amaçlanıyor. Gençler uzman psikologlardan “Ara’da Bir Görüşelim” uygulaması ile randevu alabilecek. Randevu oluşturulduktan sonra ise tercihe göre hangout, zoom veya telefon üzerinden görüşme sağlanacak. Uygulamadan Akademi Lise ve Bilgievleri öğrencilerinin yanı sıra Kocaeli’de eğitim gören ve sınavlara hazırlanan gençler yararlanabilecek. Başvurular ise http://kilavuzgenclik.kocaeli.bel.tr/OnlinePDR.aspx adresi üzerinden alınacak.

GÖRÜŞMELER NE ZAMAN BAŞLAYACAK
Kılavuz Gençlik Modeli bünyesinde faaliyet yürüten Akademi Lise ve Bilgievi öğrencilerine pandemi süresince birçok online hizmet verildi. “Ara’da Bir Görüşelim” uygulaması ile Kocaeli genelinde tüm öğrencilere hizmet verilecek.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım